Bejelentkezett:
Adatmódosítás
Főoldal
Mi is az a LEADER?

Hírek

Új Magyarország Vidékfejlesztési program a vidék fejlődéséért

2010-01-19
A megnyitott intézkedések és a beérkezett támogatási kérelmek száma, a megítélt támogatások és a kifizetések nagyságrendje alapján sikeresnek tekinthető az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) 2009-es éve.

Az ÚMVP idei végrehajtása során folytatódtak a 2007 óta megnyitott jogcímekhez kapcsolódó kifizetések. ÚMVP I. tengelyében – ami a magyar mezőgazdaság technológiai korszerűsítését, versenyképességének fokozását szolgálja – 2007-től ez év decemberéig összességében csaknem 45 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be a jogosultak, amelyek közül mintegy 33 ezer részesült támogatásban. A fiatal mezőgazdasági termelők pályakezdését segítő konstrukciónak köszönhetően több mint 2 500 új gazda kezdhet agrártevékenységgel foglalkozni, akik egyenként akár 10 millió forintot igényelhettek az ÚMVP keretében.

A II. tengely is debütált. A környezetterhelés csökkentését és a racionális földhasználatot ösztönző agrár-környezetgazdálkodási program öt vagy tíz évre szóló támogatásait nyáron lehetett igényelni. A területalapú kifizetések a tárgyidőszak alatt 250 milliárd forintot tesznek ki, s a vizes élőhelyektől a kedvezőtlen adottságú területeken át a gyepterületeken történő gazdálkodáshoz nyújtanak úgynevezett kompenzációs támogatást.

Az ÚMVP III. tengelye a vidéki életminőség javítását, a helyi jövedelemtermelő képesség növelését, a falvak megújítását és a vidéki örökség megőrzését tűzte ki célul. Mindezekre 2013-ig több mint 262 milliárd forint uniós forrás fordítható. E forrásokat a LEADER helyi  közösségek koordinálják e közösségek munkájában részt vesznek a helyi önkormányzatok, az érintett településeken működő vállalkozások és civil szervezetek képviselői is. A III. tengely négy jogcíme esetében az összes kötelezettségvállalás mértéke meghaladta az 52 milliárd forintot, ami több mint 3 100 kérelmező támogatási igényének felel meg. Ezt újabb 9 milliárddal növeli az 1 086 falu- és tanyabusz, amelyek a legkisebb települések lakóinak mindennapi életét teszik könnyebbé.

A LEADER program  azaz az ÚMVP IV. tengelye, melyeknél a fejlesztési elképzelések megvalósítása során alapvető fontossággal bír a LEADER-szemlélet. Ez oly módon valósul meg, hogy a térségi fejlesztési irányokról és az egyes projektek támogatásáról egyaránt a LEADER Helyi Akciócsoportok dönthetnek. A támogatott fejlesztések megvalósításának zsinórmértékéül szolgálnak a helyi vidékfejlesztési stratégiák. A LEADER benyújtási időszakban – októbertől november közepéig – csaknem 4 000 pályázat érkezett az akciócsoportok munkaszervezeteihez, ami összesen 15 milliárd forinttámogatási igényt jelent. A LEADER célterületei között közhasznú és vállalkozói fejlesztések mellett megtaláljuk a térségi identitást erősítő rendezvényeket, a képzéseket, valamint a kölcsönös tapasztalatcserére épülő hazai és nemzetközi együttműködéseket. A tervek valóra váltásával a hazai kistelepülések közelebb kerülhetnek európai társaikhoz, ezt az utat szegélyezi az ÚMVP majd 2010-ben is.

Algyő Deszk Dóc Domaszék
Ferencszállás Klárafalva Kübekháza Röszke
Sándorfalva Szatymaz Tiszasziget Újszentiván
Szeged-kt