Bejelentkezett:
Adatmódosítás
Főoldal
Mi is az a LEADER?

Hírek

Nemzeti Vágta: kibővült a vidéki előfutamok száma

2010-05-20
Június első hétvégéjén immár harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzeti Vágtát, amelyet az ÚMVP is támogat. Az előfutamokon tucatnyi vidéki település képviselteti magát, így összességében legalább 300 város és falu lakóit mozgatják meg az előfutamok.

 

Ötnapos, országos rendezvénnyé nőtte ki magát a Nemzeti Vágta, melyre június 2-6. között kerül sor a fővárosban. A vidéki előfutamok száma idén tizenháromra bővült, amihez az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) támogatása is hozzájárult. Keressék sátrainkat a vidéki előfutamok helyszínein!

Az idei vidéki előfutamok sora a Baján megrendezett Bácskai, illetve a Bükkösdi Vágtával vette kezdetét az április 24-25-i hétvégén, majd ezt követően, május elsején került sor a Sarkadi Vágtára, május második napján pedig a Nyírségi Vágtára. Május 8-án a Bácsalmási Vágtán, május 9-én a rádpusztai Balatoni Vágtán, május 15-én pedig a Palóc Vágtán ismerhették meg az érdeklődők az ország különböző tájainak jellegzetességeit, miközben újabb lovas élményekkel gazdagodtak.

A lovas megmérettetés következő állomásaira, a Kisalföld Vágtára május 22-én Győr-Gyirmóton, a május 23-i Festetics Futamra pedig Gyenesdiáson várják a lovassport iránt érdeklődőket. A május 16-ra tervezett, de a rossz időjárás miatt elmaradt nagycenki Széchenyi futam május 24-én rajtol el, míg a Kocséri Vágta új időpontját május 30-ra tűzték ki a szervezők. Bikalon május 29-én lesz előfutam, ám a szirmabesenyői Északi Vágta sajnálatos módon elmarad.

"A Nemzeti Vágta egyik legfontosabb célja, hogy hidakat építsen az egyes települések, azok lakói, illetve a magyar vidék és a főváros között. Az országos sikerhez az út a helyi összefogással kezdődik" – fogalmazott dr. Tamás István. A Nemzeti Vágta elnöke szerint számos településen az - uniós vidékfejlesztési irányelvek által is szorgalmazott - önerős értékteremtés modelljévé vált a Vágtára való felkészülés: az előkészületek során az önkormányzatok, a helyi sportolók és a legkülönbözőbb társadalmi szervezetek közös munkájához gyakran csatlakoznak helyi vállalkozások is szponzorként. "A Vágta nem klasszikus értelemben vett lóverseny" – tette hozzá Szotyori Nagy Kristóf versenyigazgató. Szabályai egyediek, újdonságként profi zsokék és a magas hendikep számú telivérek eleve nem vehetnek részt a versenyen, így biztosítva az esélyegyenlőséget, a vidám és nemes versengést. A Nemzeti Vágta egyben a magyarság határokon átívelő, hagyományőrző fesztiválja is: az elmúlt években kilenc határon túli település nevezett Erdélyből, Felvidékről, a Vajdaságból és Burgenlandból.

A rendezvény minden évben egy, a nemzeti identitásunkat meghatározó történelmi hős előtt tiszteleg. 2008-ban Mátyás királynak, 2009-ben az 1848-49-es szabadságharc gyermekhőseinek állított emléket. 2010-ben, Gróf Széchenyi István halálának 150. évfordulóján a „legnagyobb magyar” emlékének adóznak a rendezők. "Széchenyi a magyar lótenyésztés modernizációjának, illetve az európai (elsősorban angol) mintára kialakított lóversenyek atyja" – magyarázza a választást dr. Kedves Gyula történész.

Idén először az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) is támogatja a Nemzeti Vágtát, ennek is köszönhető, hogy jelentősen kibővült az előfutamok száma. A vidéki vágták helyszínein felállított sátrakban a Helyi Vidékfejlesztési Irodák (HVI) munkatársai többek között tájékoztatják az érdeklődőket a III. és IV. tengelyes kifizetésekről, tájékoztató anyagokat osztanak a Programról, továbbá az érdeklődők a helyi turisztikai kínálattal is megismerkedhetnek standjainkon.

Találkozzunk tehát a Nemzeti Vágták előfutamain, az ÚMVP-sátorban!

Forrás: umvp.eu, hetivalasz.hu

Algyő Deszk Dóc Domaszék
Ferencszállás Klárafalva Kübekháza Röszke
Sándorfalva Szatymaz Tiszasziget Újszentiván
Szeged-kt