Bejelentkezett:
Adatmódosítás
Főoldal
Mi is az a LEADER?

Hírek

Magyar Vidékakadémia

2010-12-03
A Takács Ferenc Képző Központban került sor a Magyar Vidékakadémia előadássorozat Hódmezővásárhelyi állomására.

A regisztrációt követően Tóth Péter a Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési Főosztályának osztályvezetője nyitotta meg az előadást, üdvözölte a jelenlévőket és ismertette a Vidékakadémia előadóit.

Az első előadó Bencze Szilvia EU referens, a közelgő EU elnökségről beszélt. Előadásában ismertette a kormányzati stratégiát a soros elnökséggel kapcsolatosan. Ismertette azt a négy prioritást, amely köré szerveződik a magyar elnökségi félév.

A következő előadó Papp Gergely, tudományos munkatárs volt az Agrár Kutató Intézettől. Előadásában a Közös agrárpolitika Jövőjéről a 2014-2020 közötti tervezési periódusról számolt be és összefoglalta a magyar mezőgazdaság, az élelmiszer feldolgozás és a vidék 2014-2020 közötti Közös Agrárpolitikai érdekeit, melyek a következők:

  • a KAP ne szűnjön meg;
  • a KAP maradjon –a jelenlegihez hasonló arányban- közösségi finanszírozású;
  • a támogatások meghatározó része legyen továbbra is területalapú;
  • a közvetlen támogatások bármilyen területalapú, termeléstől független regionális átalánytámogatássá történő alakításakor legyenek a jelenleginél kisebbek a régiók közötti különbségek, vagy a támogatások differenciálásának szempontjai legyenek számunkra kedvezőek;
  • a KAP adjon lehetőséget az állattenyésztés (részben termeléshez kötött) támogatására;
  • a keresztmegfeleltetés szabályai legyenek egyszerűbbek;
  • a KAP nyújtson segítséget egyes termelői kockázatok kezelésében;
  • a termelők önhibáján kívül kialakuló jelentősebb piaci zavarok esetén, illetve vis major helyzetekben legyen lehetőség közösségi, vagy tagállami beavatkozásra;
  • az EU-12 részére legyen továbbra is lehetőség a vidékfejlesztés keretein belül a versenyképesség javítását, a szerkezetátalakítást szolgáló intézkedésekre;
  • a jövőben a vidékfejlesztés mostani 3. tengelyének intézkedéseihez hasonló, valamint a LEADER-típusú támogatások   járuljanak hozzá jobban a vidéki munkahelyek teremtéséhez, a vidéki életminőség szélesebb körű javításához;
  • a KAP legyen egyszerűbb, érthetőbb és áttekinthetőbb, az adminisztráció kevesebb, annak költségei pedig alacsonyabbak.

Papp Gergely után Pál Gábor fiatal gazdálkodó beszélt a fiatal gazdáknak kiírt pályázati lehetőségekről, tapasztalatokról, a gazdálkodók lehetőségéről Magyarországon.

Végezetül az előadás végén lehetőség nyílt a résztvevőknek kérdéseket feltenni az előadáson elhangzottakkal kapcsolatosan.

Akciócsoportunkat dr. Dobó Katalin munkaszervezet vezető és Terhes Csaba projektmenedzser képviselte.

Algyő Deszk Dóc Domaszék
Ferencszállás Klárafalva Kübekháza Röszke
Sándorfalva Szatymaz Tiszasziget Újszentiván
Szeged-kt