HírekHatáron átnyúló együttműködés2010-12-03
A Déli Napfény Nonprofit Kft. szervezésében, a „Határokon átnyúló együttműködés" keretében a Déli Napfény Helyi Akciócsoportot látogatták meg Szerbiából, pontosabban Törökkanizsáról, Irig Községből és Csókáról vidékfejlesztéssel foglalkozó szakemberek. Mindannyian a Szerb Vidékfejlesztési Hálózat tagjai. Vendégeink, bár Szerbia még nem EU tagország, és még az előcsatlakozás is évek múlva fog megvalósulni, szeretnének minél több szakmai információt, tapasztalatot szerezni az Európai Unió vidékfejlesztési politikájáról, valamint annak megvalósulásáról Magyarországon.
Az egy napos programban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal képviseletében Máté Péter Kirendeltség vezető helyettes, a helyi akciócsoporttól dr. Dobó Katalin ügyvezetőés Terhes Csaba projektmenedzser adtak útmutatást az uniós támogatási lehetőségekkel kapcsolatban. A Déli Napfény helyi akciócsoport területéhez tartozó 12 településből 3 település került bemutatásra, ahol a pályázatokkal foglalkozó, valamint pályázó szervezetek mutatták be tevékenységüket és a már megvalósult beruházásukat. A program első állomása a röszkei Paprika Park volt, ahol Molnár Anita ügyvezető asszony fogadta nagy szeretettel a vendégeket. Ismertette, hogy 2004-2006 között került megvalósításra az AVOP LEADER + program keretében a Paprika Molnár Kft. területén egy paprika múzeum, bemutató terem, melyen kívül még marketing eszközökre is nyert támogatást a Kft. Egyik támogatási kérelmükben a régi szárító felújítását tűzték ki célul, a másik pályázat a múzeum berendezését tette lehetővé. Az ügyvezető asszony elmondása szerint a pályázati adatlapok rendkívüli nehézségeket róttak a pályázókra, mivel nagyon bonyolultnak bizonyultak, ám az eredmény kárpótolta a Kft dolgozóit. Az ÚMVP keretében azonban már egyértelműbb, egyszerűbben kezelhető pályázati adatlapokkal találkoztak. Ez nagyban megkönnyítette a támogatási kérelmek elkészítését. Azt is elmondta, hogy az ÚMVP-s rendeletek voltak bonyolultabbak, mert számos hivatkozást tartalmazott a rendelet, mely nagy utánajárást követelt a pályázóktól. Említette továbbá, hogy az ÚMVP III. tengelyben is pályázott a Kft. A múzeum eszközbeszerzésre nyújtott be kérelmet, de elutasításra került a támogatási kérelem. Az előadás után a vendégek megtekintették a Paprika Molnár Kft. által elkészített 10 perces bemutató filmet, mely bemutatta a paprika eredetét, és gyártási menetét is. Ezután kérdéseket tettek fel a látogatók.
A következő állomás Bordány volt, ahol Tanács Gábor Polgármester Úr fogadta a vendégeket. Először az Egérház Alapítvány által - III. tengely első körös, Turizmus jogcímben megpályázott Ifjúsági Szálláshelyet mutatta be a látogatóknak, miközben elmondta a pályázat menetét, a kivitelezési és kifizetési munkálatokat.
Ezután a vendégekkel ellátogattunk a Község főterére a Szent István térre, ahol a polgármester bemutatta a teret, és elmondta, hogy az első körös III. tengely, Falumegújítás jogcím keretében valósult meg a beruházás. Ismertette továbbá, hogy milyen volt a park állapota a beruházás előtt, és milyen elemeket tartalmazott a beruházás. A térről elsétáltunk a Vadgesztenye Étterembe, ahol megebédeltünk. Ezt követően ellátogattunk a Bordányi Faluházba, ahol az emeleten lévő BIP (Bordányi Ifjúsági Pont) került bemutatásra. A polgármester elmondta, hogy ez a kezdeményezés nagyon fontos a településen, hiszen a fiatalokat fogadja, és nyújt segítséget, tájékoztatást, internetes hozzáférést, mely merőben hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok ne az utcán csellengjenek, hanem az ifjúsági pontban gyűljenek össze, és kulturális, közösségi életet éljenek. Búcsúzóul a polgármester Úr megajándékozta a vendégeket egy kis ajándékcsomaggal, majd elindultunk utolsó állomásunkra - Deszkre. Deszken a deszki Kultúrházban Király László Polgármester Úr, valamint Radvánszky Antal - a település pályázatíró csoport munkatársa köszöntötte a vendégeket. Az Polgármester Úr köszöntőjét követően a település történetéről, szerb kultúrájáról tett említést. Ezután rá tért a ÚMVP III-as tengely keretein belül benyújtott pályázatokra és a település adottságaira épített terveikre, melyben szó esett a település életében rendkívüli szerepet betöltött átmenő forgalomra épülő beruházásokról. A településen élők és a pályázatíró team gondolkodásmódjára a komplexitás jellemző, mely a terveikben is megvalósult, ugyanis a beruházások egymásra épülnek, egyik sem létezhet a másik nélkül. Ezt követően bemutatásra került a helyi Szerb Kisebbségi Önkormányzat és a sikeres projektjeik Brczán Krisztofor közreműködésével. Terhes Csaba - a Déli Napfény Nonprofit Kft. munkatársa egy power pointos előadás keretében tájékoztatta a vendégeket az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programról, valamint a III. és IV. tengely adta lehetőségekről. A programon készült fényképek és a programtervezet megtekinthető a galériában. http://www.delinapfeny-hacs.hu/galeria/szerb-delegacio-37.html |
|