Bejelentkezett:
Adatmódosítás
Főoldal
Mi is az a LEADER?

Hírek

„Határokon átnyúló együttműködés”

2009-09-23
Az FVM VKSZI szervezésében, a „Határokon átnyúló együttműködés” keretében a Déli Napfény Helyi Akciócsoportot látogatták meg Szerbiából, pontosabban Törökkanizsáról és Csókáról, valamint Dél-Szerbia 2 településéről érkezett vidékfejlesztéssel foglalkozó szakemberek.

 

Mindannyian a Szerb Vidékfejlesztési Hálózat tagjai. Vendégeink, bár Szerbia még nem EU tagország, és még az előcsatlakozás is évek múlva fog megvalósulni, szeretnének minél több szakmai információt, tapasztalatot szerezni az Európai Unió vidékfejlesztési politikájáról, valamint annak megvalósulásáról Magyarországon.

Egy kétnapos programban a VKSZI képviseletében Hujber Lajos, Dr. Molnár Mária Katalin, valamint a fővárosból Horváth Katalin, a szegedi HVI részéről Bajuszné Varga Csilla, a helyi akciócsoporttól Máté Péter ügyvezető  adtak útmutatást az uniós támogatási lehetőségekkel kapcsolatban.

A Déli Napfény helyi akciócsoport területéhez tartozó 12 településből 4 település került bemutatásra, ahol a pályázatokkal foglalkozó, valamint pályázó szervezetek mutatták be tevékenységüket és a már megvalósult beruházásukat. Az előadásokat követően vendégül láttuk a településeken található helyi specialitásokat kínáló éttermekben a látogatókat.

 

A két napos program első állomása a röszkei Paprika Park, ahol Molnár Anita ügyvezető asszony fogadta nagy szeretettel a vendégeket. Ismertette, hogy 2004-2006 között került megvalósításra az AVOP LEADER + program, amelynek keretében a Paprika Molnár Kft. egy paprika múzeum kialakítására nyert támogatást. Egyik támogatási kérelmükben a régi szárító felújítását tűzték ki célul, a másik pályázat a múzeum berendezését tette lehetővé. Az ügyvezető asszony elmondása szerint a pályázati adatlapok rendkívüli nehézségeket róttak a pályázókra, mivel nagyon bonyolultnak bizonyultak, ám az eredmény kárpótolta a Kft dolgozóit. Az ÚMVP keretében azonban már egyértelműbb, egyszerűbben kezelhető pályázati adatlapokkal találkoztak. Ez nagyban megkönnyítette a támogatási kérelmek elkészítését. Azt is elmondta, hogy az ÚMVP-s rendeletek voltak bonyolultabbak, mert számos hivatkozást tartalmazott a rendelet, mely nagy utánajárást követelt a pályázóktól. Említette továbbá, hogy a III. tengelyben is pályázott a Kft. A múzeum eszközbeszerzésre pályázott, de elutasításra került a támogatási kérelem. Az előadás után kérdéseket tehettek fel a látogatók.

 

Ezt követően a Röszke Község Önkormányzatának képviseletében Borbásné Márki Márta Polgármester Asszony és Molnárné Vér Ágnes várta a vendégeket. Olyan helyszínek kerültek bemutatásra Röszkén, ahol szintén az AVOP LEADER + program keretében valósultak meg beruházások. Elsőként a röszkei csónakkikötő került bemutatásra. A polgármester asszony ismertetőjében megemlítette, hogy bár a beruházás nem nagymértékű, viszont a helyi lakosok életében fontos szerepet játszik, mindamellett Szegedről is érkeznek horgászok a holtághoz.

A következő helyszín a Röszkei Kaláka Hagyományőrző és Teleház Közhasznú Egyesület irodája volt, ahol Molnárné Vér Ágnes tájékoztatta a vendégeket az AVOP LEADER + lebonyolításáról és a Teleház dolgozóinak koordinációs tevékenységéről.

      Ezután megebédeltünk a röszkei Forró Fogadóban, majd a vendégek elfoglalhatták a szállásukat, mely Gyálaréten a Borostyán Birtokon található.

16 órától a Déli Napfény Nonprofit Kft. székhelyén – Szegeden - fogadtuk a látogatókat. Hujber Lajos az FVM-VKSZI főigazgatója tartott előadást a VKSZI történetéről, feladatairól, tevékenységéről. Ezután Terhes Csaba a helyi akciócsoport munkatársa ismertette az ÚMVP III-as, IV-es tengelyét és intézkedéseit.

 

A következő állomás Szatymaz volt, ahol a 100 éves Fogadóban kóstolhattak a vendégek hagyományos magyar ételeket. Kötetlen beszélgetés keretében a Déli Napfény Nonprofit Kft. munkatársai beszámoltak a munkájuk eddigi tapasztalatairól és az esetleges nehézségekről, és arról, hogy az akciócsoport településeivel pozitív kapcsolatot építettek ki, mely nagyon szükséges a hatékony együttműködés érdekében.

21 órakor a vendégek elfoglalták a szállást, és egyeztettük a következő napi programot.

 

Másnap reggel Kübekházára látogattunk el, ahol Dr. Molnár Róbert polgármester Úr várt bennünket az önkormányzat előtt. Köszöntötte a vendégeket, majd ismertette a település vezetőségének filozófiáját, miszerint jó kapcsolatot kell ápolni a falu lakóival, mert csak így lehetséges előrelépéseket tenni a község fejlődésének érdekében. A fejlesztések megvalósítása során kulcsszerepet játszanak az ott élők. Számos beruházás esetében társadalmi munkával sikerült jelentős összegeket megtakarítani. Nagy hangsúlyt fektet a példamutatásra, amely abban nyilvánul meg, hogy a helybéliek saját szemükkel látják, ahogy kétkezi munkájuk eredményeként fejlődik a falu. Ennek alátámasztására elvezetett minket a falu óvodájába, ahol bemutatásra kerültek az ottani fejlesztések, legfőként az udvarban elhelyezkedő „Lilliputi falu”, ahol a gyerekek a KRESZ szabályaitól kezdve a növénytermesztésig minden hasznos tudnivalót elsajátíthatnak. Ezt követően a polgármester Úr a Kübekházi temetőbe kalauzolt bennünket, ahol az újonnan felújított és bővített kápolnát mutatta be. Ehhez a beruházáshoz is nagyban hozzájárult a helyi lakosok segítsége, nekik köszönhetően jelentős összeget takarítottak meg a kivitelezés során. Kübekházi utolsó állomás az egészségközpont volt, amelynek kialakítása és megléte jelentős szerepet tölt be a falu életében. A központban megtalálható gyermekorvos, védőnő, háziorvos, fogorvos, valamint patika is fellelhető.  A különálló szociális helyiségben a falu lakóinak különböző csoportjai is találhatnak számukra megfelelő programot a nyugdíjasoktól a kismamákig.

Búcsúzóul a polgármester Úr megajándékozta a vendégeket egy kis ajándékcsomaggal, majd elindultunk utolsó állomásunkra - Deszkre.

Deszken a deszki Polgármesteri Hivatalban Király László alpolgármester Úr, valamint Radvánszky Antal – a település pályázatíró csoport munkatársa köszöntötte a vendégeket. Az alpolgármester Úr köszöntőjét követően a település történetéről, szerb kultúrájáról tett említést. Ezután rá tért a ÚMVP III-as tengely keretein belül benyújtott pályázatokra és a település adottságaira épített terveikre, melyben szó esett a település életében rendkívüli szerepet betöltött átmenő forgalomra épülő beruházásokról. A településen élők és a pályázatíró team gondolkodásmódjára a komplexitás jellemző, mely a terveikben is megvalósult, ugyanis a beruházások egymásra épülnek, egyik sem létezhet a másik nélkül.

Radvánszky Antal elkísért bennünket az előadást követően a 6 Puttony nevű étterembe, ahol hagyományos szegedi, illetve deszki ételeket szolgáltak fel. A határokon átnyúló együttműködésről, illetve annak lehetőségeiről folyt kötetlen beszélgetés.

 

 

 

Algyő Deszk Dóc Domaszék
Ferencszállás Klárafalva Kübekháza Röszke
Sándorfalva Szatymaz Tiszasziget Újszentiván
Szeged-kt