Bejelentkezett:
Adatmódosítás
Főoldal
Mi is az a LEADER?

Hírek

A LEADER program átalakítása Társadalmi vita régiós FÓRUM

2010-11-11
A főosztályvezető nyitotta meg az ülést. Elmondta, hogy a vitaindító anyag egyébként egy 109 oldalas részletes elemzés része.

 

Az Irányító Hatóság részéről jelen voltak:

 

Maácz Miklós VM Vidékfejlesztési Főosztályvezető

Tóth Péter Osztályvezető

Dr. Eperjesi Tamás VKSZI Szaktanácsadási Intézet Igazgató

Vágány Zoltán és Kiss Szabolcs a VKSZI részéről

A régiós  HACS-ok részéről a munkaszervezet-vezetők

 

A főosztályvezető nyitotta meg az ülést. Elmondta, hogy a vitaindító anyag egyébként egy 109 oldalas részletes elemzés része mely az alábbi lenkre kattintva elérhető:

http://www.umvp.eu/files/LEADER_munkacsoport_h%C3%A1tt%C3%A9rtanulm%C3%A1ny_0.pdf

Az eddigi 2 fórumon már összegyűjtött információk alapján az alábbi 3 témát javasolja megtárgyalásra , amelyek a „Leader program átalakítása „című társadalmi vitaanyagból a többi akciócsoportot érdekelte leginkább.

A 3 téma került szóba:

 

1. A teljesítményértékelés,

2. A HACS-ok jogállása,

3. Kérelemkezelés ügye.

 

Az osztályvezető elmondta, hogy november hó 21-ig várják az elektronikus felületen az egyes témákhoz való véleményezést. November végén Budapesten lesz egy vitazáró nagyrendezvény, amelyen már a begyűjtött vélemények értékelése kerül sorra.

 

A fontos kérdések egyike a munkaszervezet és gesztorszervezet  szerepének tisztázása. Itt az IH részéről még nem eldöntött, hogy lesz e egyáltalán kezdeményezés a szerepcserére, vagy pedig maga az ACS döntheti majd el a szerepet.

 

A Békés megyei Debreceni Lajos hozzászóló szerint azt kell tisztázni, hogy a HACS-oknak mi lesz a szerepe, majd ezután tudunk dönteni ilyen fontos kérdésben.

 

Az osztályvezető kérte, hogy olyan indikátorokat mutassanak a HACS-ok, amelyekkel jól lehet majd teljesítményértékelést végezni, illetve szankciókat és jutalmazási módszereket lehet alkalmazni.

A vita akkor bontakozott ki, amikor a HACS-ok jogállása és a kérelemkezelés ügye került napirendre. A Felső-Homokhátság ACS -től Rácz Judit munkaszervezet-vezető elmondta, hogy nagyon fontos a delegált feladatok HACS-oknál maradásának támogatása, mert a HACS-ok saját területükön maguk által generált pályázatokat ismerik és kezelni tudják a legoptimálisabb módon. Persze ugyanakkor fontos a HACS-ok jogállásának tisztázása is.

 

A második és harmadik témakörhöz a hozzászólások összefogottan érkeztek. A Körös-Sárréti hozzászóló arra kérdezett rá, hogy a feladatok ellátása és a források elvétel/vagy meghagyása között milyen kapcsolat lesz majd? Tehát előfordulhat e, hogy a munkaszervezet  források olyan arányban csökkennek, ahogyan a feladatok . Az IH részéről az válasz érkezett, hogy jelenleg minden képlékeny még, a jelen fórumsorozat mutatja majd meg azokat a fontosabb igényeket, amelyek az átalakítás gerincét képezik majd.

 

Debreceni Lajos szerint a munkaszervezetre eddig  a delegált feladatokkal nagyon sok adminisztráció hárult, így azokat szerinte nem feltétlenül szükséges megtartani. Erre közvetlenül reagált a kiskunfélegyházi HACS munkaszervezet vezetője és Dobó Katalin a Déli Napfény ACs munkaszervezet vezetője. Mindketten azon a véleményen voltak, hogy a delegált feladatokat nem adhatjuk ki a HACS feladatköréből, hiszen a kérelemkezeléssel a pályázataink magasabb szintű koordinációját biztosítjuk.

 

Dr. Dobó Katalin elmondta  még, hogy az indikátorok közé javasolja felvenni a HACS által kezelt pályázatok számát és a támogatott pályázatok teljes összegét, mert ezzel mérhetővé válik a tervezési és a generálási munka minősége is.

 

Az MVH részéről Kertész Péter osztályvezető szólt ehhez a témához. Elmondta, hogy nem ért egyet az MVH-HACS kérelemkezelés munkamegosztása fennmaradásával. Csak az MVH láthat el kérelemkezelési feladatokat, mivel a teljes jogi felelősség nála marad.

 

A Felső-Homokhátság ACS -től Rácz Judit munkaszervezet-vezető elmondta, hogy ők komplex pályázati tanácsadó szervezetként működnek, és csak akkor lehet teljes a munkájuk ha a visszajelzés és értékelés is kiterjedt módon folyik; ők maguk a honlapjukon minden, a vidékfejlesztéssel kapcsolatos pályázati lehetőséget közzétesznek.  A helyi közösségek mozgósítása elmaradhatatlan eleme maga a delegált feladatok ellátása szerinte is.

 

Debreceni Lajos a finanszírozási problémákat is fontosnak tartva a működési előleg kérdésről ill. a helyi takarékszövetkezetek lehetséges finanszírozásba való bevonásáról beszélt.

 

 Dr. Eperjesi Tamás VKSZI Szaktanácsadási Intézet Igazgató a soron következő rendezvényekről és az MNVH és a VKSZI szerepéről és feladatairól szólt, illetve bemutatta a régiós munkatársakat. Említette, hogy a nagyon várt HACS képzések szervezése folyamatban van.

 

Az IH főosztályvezetője zárta a vitát, jelezve, hogy a vita összefoglalója a weboldalon néhány napon belül elérhető lesz.

 

 

Az Akciócsoportunk részéről a fórumon: dr. Dobó Katalin munkaszervezet-vezető és Terhes Csaba pályázati referens kolléga vett részt.

 

 

 

Algyő Deszk Dóc Domaszék
Ferencszállás Klárafalva Kübekháza Röszke
Sándorfalva Szatymaz Tiszasziget Újszentiván
Szeged-kt